Obcokrajowcy w polskich mieszkaniach

Rynek nieruchomości z roku na rok przeżywa prawdziwy rozkwit. Ludzie chętniej kupują mieszkania, ponieważ nie chcą płacić za wynajem i pragną się ustatkować. Taka sytuacja jest zauważalna wśród młodych Polaków, ale jak wygląda zakup mieszkań, na terenie naszego kraju, przez obcokrajowców? Stworzono kilka raportów na ten temat, ale niezależnie od źródła, zauważalna jest tendencja wzrostowa.

Zagraniczni mieszkańcy


Cudzoziemcy, bardzo ochoczo zaczęli inwestować w nieruchomości w Polsce. Największy rozkwit nastąpił w latach 2015-2016 roku. Nie dziwi fakt, że Warszawa, jest miastem plasującym się w czołówce, tych wybieranych przez zagranicznych klientów. Jednakże, to nie jest jedyny kierunek planowanych zagranicznych inwestycji mieszkaniowych. Cudzoziemcy lokują swoje pieniądze w większych miastach Polski, w tym także w Gdańsku.
Nieruchomości w Gdańsku


Kierunek Gdańsk?


Oczywiście, wspomniane miasto nie jest najbardziej popularne wśród zagranicznych kupujących, ale sam fakt, że pojawia się ono w wielu artykułach świadczy, że zainteresowanie nim istnieje. Mieszkania zakupione w Gdańsku stanowią 3,2% wszystkich inwestycji, średnia powierzchnia mieszkania to 56,4 mkw. Cudzoziemcy, którzy nabywają nieruchomości to głównie Niemcy, mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Białorusini, Ukraińcy czy Francuzi i Włosi. Jak widać klienci są bardzo zróżnicowani i pochodzą z różnych stron Europy.
Odpowiedź na pytanie, czy obcokrajowcy chcą kupować mieszkania w Gdańsku, jest prosta. Skoro miasto to pojawia się w statystykach, to istnieje zainteresowanie tym kierunkiem. Jest ono mniejsze niż w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, ale obcokrajowcy doceniają bliskość morza, odległość do centrum, dobrą komunikację, czy piękne, niepowtarzalne widoki. Wielu deweloperów prorokuje, że z roku na rok zainteresowanie polskim rynkiem nieruchomości, będzie coraz większe. Ogromny wpływ ma na to marketing szeptany, gdzie konkretne tereny, miasta, czy dzielnice są polecane i zyskują nowych, zagranicznych mieszkańców.